تاثیر کیفیت سود بر واکنش سرمایه گذاران به گزارشات مالی تعدیلی شرکت ها

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-9- تحلیل کیفیت سود
حرفه حسابداری آمریکا و SEC سال­ها در تلاشند تا سیستم جامع و کاملی از رویه­های حسابداری در جهان تدوین نمایند.پس یک فاصله با اهمیت (فاصله مورد انتظار) بین آن چیز که که سرمایه­گذاران و اعتباردهندگان انتظار دارند و آن چیز که که حرفه حسابداری می تواند فراهم نماید، هست این فاصله مورد انتظار تا اندازه­ای هست زیرا عموماً شرکت­ها در انتخاب اصول و برآوردهای حسابداری که بر نتایج مالی گزارش شده تاثیر می­گذارند دارای اختیاراتی می باشند. براساس GAAP، میزان اختیارات یک شرکت در تهیه صورت­های مالی،بوسیله دو اصل اساسی محافظه­کاری  و بی­طرفی  کنترل می­گردد. در حالی­که اغلب عملاً این دو اصل نادیده گرفته می­شوند.
با اینکه، کارکنان حسابداری بایستی رویه­هایی را بکار گیرند که محافظه کارانه و بی­طرفانه باشد اما در اقدام انگیزه­های رقابتی بر انتخاب مدیریت رویه­ها و برآوردهای حسابداری تاثیر می­گذارند. به دلیل همین انگیزه­های رقابتی، بعضی از شرکت­ها اعداد حسابداری را به مقصود برآورده کردن اهداف مدیریت دستکاری می­کنند. یعنی در این زمینه، شرکت­ها در ارائه نتایج مالی، تکنیک­های مدیریت سود (بیشتر یا کمتر از واقع نشان دادن) را بکار می­گیرند. پس شناسایی شرکت­هایی که بطور قابل ملاحظه­ای سود آوری واقعی خود را اظهار نمی­کنند به یک چالش تبدیل شده می باشد.
برای مثال موسسه میکرو استراتژی[1] از سال 1998 تا 2000 تا حدودی سیاست شناخت درآمد زودتر از موعد را پذیرفته می باشد. این موضوع با اینکه مغایرت تکنیکی با GAAP ندارد اما باعث بیشتر از واقع نشان دادن قابلیت سود آوری شرکت شده می باشد. شرکت انرون سیاست تامین مالی خارج از ترازنامه 3را برای پنهان کردن زیان خود بکار گرفته بود. که این موضوع باعث رسوایی گزارشگری مالی در طول تاریخ گردید و آنهایی که در طول این دوره در سهام شرکت انرون سرمایه گذاری کرده بودند نزدیک به 100 درصد ارزش سرمایه گذاری خود را از دست دادند.
[1] micro strategy

سوالات یا اهداف پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 سوال پژوهش:

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید