قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-11- تحلیل بنیادی کیفیت سود
موسسه گردینت[1] با بهره گیری از نسبت­ها و دیگر ابزارهای تحلیل بنیادی به دنبال کسب شواهدی از کیفیت پایین سود بودند. بعضی از مهمترین فاکتورهایی که گروه تحلیلی فوق در ارزیابی کیفیت سود مورد توجه قرار دادند به قرار ذیل می باشند:
2-3-11-1- تولید جریان نقدی

یکی از مهم­ترین شاخص­های کیفیت سود، سطح جریان نقدی تولید شده توسط شرکت می باشد. به زبان ساده، با اینکه می­توان سود را دستکاری نمود اما غیر ممکن می باشد که بتوان جریان نقدی را دستکاری نمود. یک روش درک اهمیت جریان نقدی، تجزیه سود خالص به جریان نقدی عملیاتی و اقلام تعهدی می‌باشد. یعنی:
اقلام تعهدی + جریان وجوه نقد عملیاتی= سود خالص
همان­گونه که در بالا نیز گفته گردید، تحقیقات دانشگاهی نشان می­دهند که کیفیت سود به سطح اقلام تعهدی منعکس شده در سود بستگی دارد.
جریان وجوه نقد عملیاتی گزارش شده در صورت جریان وجوه نقد، یک شاخص عالی برای کیفیت سود می باشد. بعضی معیارهای مهم جهت مطالعه جریان وجوه نقد عبارتند از:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • سطح جریان وجوه نقد عملیاتی به سود عملیاتی (OCF/OI)
 • سطح جریان وجوه نقد شناور به سود خالص
 • 2-3-11-2-  کیفیت حساب­های دریافتنی
  تحلیل کیفیت حساب­های دریافتنی و درآمد شرکت دید روشنی در مورد یکی از اجزاء اصلی کیفیت سود یعنی کیفیت درآمدها ارائه می­نماید. بطورکلی، درآمد شناسایی شده که بر اساس محافظه­کاری شناسایی شده باشد منجر به کیفیت سود بالا خواهد گردید. در حالی­که درآمدی که بر اساس حسابداری جسورانه شناسایی شده باشد منجر به کیفیت سود پایین خواهد گردید. بعضی از مهم­ترین موارد ارزیابی کیفیت حساب­ها دریافتنی عبارتند از:

 • سطح و تغییر در حساب­های دریافتنی نسبت به فروش.
 • سطح و تغییر ذخیره ای برای مطالبات سوخت شده.
 • روش برآورد بدهی­های سوخت شده و اینکه چگونه می تواند سود گزارش شده را تحت تاثیر قرار دهد.
 • روش­های اظهار شده شرکت برای شناسایی درآمد در مقایسه با دیگر شرکت­های صنعت.
 • 2-3-11-3- کیفیت (اندازه­گیری) موجودی کالا
  کیفیت اندازه­گیری موجودی کالای شرکت مستقیماً به محافظه کاری و بی طرفی در محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته بستگی دارد. بویژه، اگر بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکتی کمتر از واقع ارائه شده باشد آنگاه سودآوری شرکت بالاتر از واقع گزارش می­گردد و بالعکس. در هنگام ارزیابی کیفیت اندازه­گیری موجودی کالا، مهم­ترین مواردی که بایستی مورد توجه و مطالعه قرار گیرند، عبارتند از:
  سطح و تغییر در کل موجودی­های کالا نسبت به فروش، طریقه حاشیه فروش، روش ارزیابی موجودی­های کالاو چگونگی تاثیر آن بر سود گزارش شده، ارتباط بین انواع مختلف حساب­های موجودی­های کالا از قبیل مواد خام، کالای درجریان ساخت و کالای ساخته شده، روش مورد اقدام شرکت برای اندازه­گیری و ارائه موجودی­های کالا در مقایسه با دیگر شرکت­های صنعت.
  2-3-11-4- کیفیت حساب دارایی­های ثابت
  محافظه­کاری و بی طرفی در حساب دارایی­های ثابت شرکت می تواند بر سود گزارش شده موثر باشد. برای مثال، در نظر گرفتن عمر مفید بالا برای دارایی­های ثابت می­تواند سود خالص را افزایش دهد بدون اینکه سود آوری واقعی شرکت بهبود یافته باشد در هنگام مطالعه کیفیت حساب دارایی ثابت، مهمترین زمینه هایی که بایستی مورد مطالعه قرار گیرند عبارتند از:
  کفایت هزینه­های استهلاک، تغییر در روش­های استهلاک، شواهدی از دارایی­های معیوب، عمر مفید دارایی­های ثابت شرکت، ظرفیت مورد بهره گیری.
  [1] Gradient

  سوالات یا اهداف پایان نامه :

   سوال پژوهش:


  دیدگاهتان را بنویسید