قسمتی از متن پایان نامه :

2-8  تامین مالی در شرایط درماندگی مالی
شرکت های مبتلا به درماندگی مالی عموما دارای هزینه ی سرمایه ی بالایی می باشند و نسبت های اهرمی بالایی دارند ، نسبت های نقدینگی آنها ضعیف بوده و جهت تامین مالی کالاها و خدمات خود با معضلات عدیده ای مواجهند. پس در این نوع شرکت ها روش های تامین مالی بلند مدت و میان مدت(روش های تامین مالی در شرایط عادی) چندان توضیح دهنده مناسبی نخواهد بود، لذا مدیر ناچار می باشد برای تامین مالی از روش های جایگزین مثل فروش دارایی های غیر عملیاتی ، فروش و اجاره مجدد دارایی ها ، تاخیر در پرداخت به کارکنان ، تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و سایر روش های مشابه که درکوتاه مدت باعث افزایش جریان های نقد ورودی و کاهش جریان های نقد خروجی میشوند بهره گیری کند تا منابع شرکت را برای تداوم فعالیت افزایش دهد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

همچنین ترس از ورشکستگی ، نابودی شرکت و هزینه های گزاف ورشکستگی(مانند هزینه های حقوقی ) باعث می گردد مدیران تمام کوشش خود را برای خروج شرکت از شرایط درماندگی مالی و افزایش عمر شرکت بکار گیرند.

هزینه های آشفتگی مالی، سبب کاهش اضافه رفاه سرمایه گذاران شرکت می گردد؛ زیرا که در اثر این معضلات، جریان های نقدینگی که نهایتا به سهامدارها و دارندگان اوراق قرضه پرداخت می گردد، کاهش می یابد. به گونه مشخص سرمایه گذارها ترجیح می دهند که شرکت ها با معضلات و تنگناهای مالی روبه رو نشوند تا اضافه رفاهشان کاهش نیابد. واضح می باشد که هرچه شرکت اوراق قرضه بیشتری را مورد بهره گیری قرار دهد احتمال ورشکستگی آن نیز افزایش می یابد. با افزایش بهره اوراق قرضه، احتمال آن که پرداخت این بهره ها نکول گردد بالا می رود. در واقع این هزینه ها سبب می شوند که شرکت از به جریان انداختن میزان زیاد اوراق قرضه، خودداری کند.[1]
مدیران در زمان درماندگی مالی کوشش می کنند از روش های کوتاه مدت برای تامین مالی بهره گیری کنند
تامین مالی کوتاه مدت ، نوعاً برای پشتیبانی سرمایه گذاری موقت داراییهای جاری مورد بهره گیری قرار می گیرند. معمولاًمدیر مالی پس از برنامه ریزی سرمایه گذاری در داراییهای جاری و پیش بینی منابع مورد نیاز واحد اقتصادی در سال آینده ، بایستی به فکر تامین مالی برنامه خود باشد و در مورد شیوه تامین مالی تصمیم گیری کند. معمولاً برای تامین مالی سرمایه گذاری موقت در داراییهای جاری، از وام کوتاه مدت بهره گیری می گردد. در جدول شماره 1، روشهای تامین مالی کوتاه مدت نشان داده شده می باشد.
[1] Jensen, Michael, and William Meckling. “Theory of the Firm: Managerial Behavior, Agency Costs and Ownership Structure.” Journal of Financial Economics ۳ (October ۱۹۷۶): ۳۰۵–۳۶۰

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش: