قسمتی از متن پایان نامه :

  1-1-1-­ اهرم مالی
اهرم مالی نشان دهنده این موضوع می باشد که چه مقدار از دارایی­ها از محل بدهی­ها و چه مقدار از محل حقوق صاحبان سرمایه تأمین مالی شده می باشد. نسبت­های اهرمی  ارتباط منابع مالی مورد بهره گیری واحد تجاری را از لحاظ بدهی ها یا حقوق صاحبان سهام تعیین و ارزیابی می­کند و در واقع نحوه ترکیب آن­ها را مطالعه می­نماید. مهم­ترین نسبت­های اهرمی عبارتند از نسبت بدهی و نسبت کل بدهی­ها به حقوق صاحبان سهم. به­گونه کلی وام و اعتبار دهندگان نسبت بدهی نسبتاً کم را ترجیح می­دهند. نسبت بدهی زیاد معمولاً به معنای این می باشد که شرکت برای تامین منابع مورد نیاز ناگزیر از بهره گیری تسهیلات بیش­تری شده می باشد.  که در این پژوهش از نوع نسبت بدهی اهرم مالی بهره گیری نمودیم.
این نسبت، سهم دارایی کل واحد تجاری با بهره گیری از وجوه متعلق به اعتبار دهندگان تامین مالی را اندازه­گیری می­کند. در صورت کسر این نسبت مقصود از بدهی، کل تعهدات کوتاه مدت و وام های بلند مدت می باشد. دارندگان اوراق قرضه و سایر اعتباردهندگان بلندمدت در یک واحدتجاری مانند علاقه­مندان به نسبت بدهی هستند. از نظر آنان، نسبت بدهی پایین مطلوب­تر می باشد. زیرا، در صورت وقوع انحلال یا بروز هر گونه مشکل مالی دیگر، از نظر حمایتی در وضعیت بهتری قرار  می­گیرند. در صورت افزایش نسبت بدهی، هزینه­های بهره ثابت در واحد تجاری بالا می­رود . چنان­چه نسبت بدهی بیش از اندازه افزایش پیدا کند، جریان­های نقدی ایجاد شده در دوره­های رکود اقتصادی در واحد تجاری ممکن می باشد تکافوی پرداخت­های بهره را نکند. پس، توان­مندی واحد تجاری به ایجاد تعهدات جدید بدهی، در صورت نیاز به گردآوری وجوه بیش­تر، به شدت تحت تاثیر اندازه نسبت بدهی قرار داشته و برداشت سرمایه­گذاران را درمورد سطح ریسک تحت تاثیر قرار می­دهد(مدرکیان،1390).

     1-1-1-1-  انواع اهرم مالی

1- نسبت بدهی به کل دارائی­ها
نسبت بدهی به کل دارائی­ها نسبت بدهی نیز خوانده می­گردد. معمولاً وام دهندگان نسبت بدهی پائین­تر را ترجیح می­دهند. زیرا به معنی طرفداری بیش­تر از وضعیت آنان می باشد. نسبت بدهی بالاتر معمولاً به معنی این می باشد که شرکت برای وام­های دریافتی بایستی نرخ بهره بالاتری پرداخت کند یا اصلا وام دریافت نکند.
گاهی شرکت می­تواند با دریافت وام بلندمدت بدهی­های کوتاه مدت خود را پرداخت نماید که این اقدام نسبت بدهی شرکت را تحت تاثیر قرار نمی­دهد اما کاهش بدهی جاری ارتباط مناسب­تری بین   دارائی­های جاری و بدهی­های جاری بر قرار می­کند(انستیتو بانک­داران خاورمیانه و گروه پژوهشی اعتبارات،1389).
2- نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام
این نسبت از تقسیم بدهی­ها( اغلب بدهی­های بلندمدت) بر حقوق صاحبان سهام بدست می­آید.بالا بودن نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (با بهره گیری از بدهی بلند مدت در صورت کسر) بدین معنی می باشد که درصد بالایی از نیازهای مالی بلند مدت از طریق بدهی (وام) تامین می­گردد. وام­دهندگان بلندمدت معمولاً نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام پائین­تر را ترجیح می­دهند زیرا احتمال عدم بازپرداخت طلب آنان کمتر می باشد(همان منبع).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

       1-1-1-2-­ ارتباط اهرم مالی و دقت پیش­بینی سود

اهرم مالی عبارت می باشد از، وجود هزینه­های ثابت در فهرست هزینه­های شرکت. اهرم مالی از تقسیم جمع کل بدهی­ها به جمع کل دارایی­ها به دست می­آید. وجه تسمیه اهرم تشابه بین منفعت حاصل از اتکاء به اهرم مکانیکی و منفعت حاصل از اتکاء به هزینه ثابت می باشد. هر اندازه درجه اهرم مالی بزرگ­تر باشد، درجه ریسک مالی بیش­تر می­گردد؛ زیرا اگر درجه اهرم مالی زیاد باشد، با کاهش نسبتاً اندک در رقم سود قبل از بهره و مالیات، سود هر سهم ممکن می باشد منفی گردد. وجود ریسک، اظهار­گر عدم امکان دقت در پیش­بینی سود می باشد. پس انتظار می­رود بین اهرم و دقت پیش بینی سود ارتباط منفی وجود داشته باشد(ملکیان و همکاران،1389).

نسبت­های اهرم مالی میزان کلی بدهی­های شرکت را اندازه می­گیرند. نسبت­های مزبور منعکس­کننده توانایی شرکت برای پاسخگویی به تعهدات کوتاه مدت و بلند مدت هستند. این نسبت­ها از طریق مقایسه هزینه­های ثابت و سود (از صورت­حساب سود و زیان) یا با ارتباط دادن بدهی­ها به حقوق صاحبان سرمایه (از ترازنامه) محاسبه می­شوند. نسبت­های اهرم مالی برای وام­دهندگان اهمیت دارند. زیرا نشان می­دهند که آیا درآمد شرکت هزینه­های ثابت و بهره را پوشش می­دهند یا نه و آیا در صورت ورشکستگی دارایی­های شرکت برای بازپرداخت بدهی­ها کافی هستند یا نه. اگر وام و هزینه بهره بیش از حد باشد امکان ورشکستگی شرکت افزایش می­یابد(انستیتو بانک­داران خاورمیانه و گروه پژوهشی اعتبارات،1389).
این­که شرکت نتواند تعهدات خود را انجام دهد کمتر می­گردد. شرکت­هایی که درآمد و سود باثبات دارند، معمولاً نسبت بدهی بالایی دارند. شرکت­هایی که دارای سود و درآمد پر نوسان و بی ثبات هستند  بایستی بدهی کمتری هم داشته باشند. اگر دو شرکت متقاضی اخذ تسهیلات بلندمدت بانکی باشند مسلما شرکتی که از لحاظ نداشتن یا کم داشتن بدهی بلند مدت (علاوه بروجود وثیقه، تحصیل سود و…) وضعیت بهتری دارد، مقدم خواهد بود لذا اگرحاصل این نسبت برای شرکتی کم باشد هر زمان که مدیران آن قصد دریافت وام نمایند بایستی بتوانند وام بلندمدت بگیرد( انستیتو بانک­داران خاورمیانه و گروه پژوهشی اعتبارات،1389).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش

باتوجه به اهداف مطرح شده فوق و این که این پژوهش تاثیر کیفیت پیش­بینی سود شرکت سرمایه­پذیر را بر روی تصمیم­گیری­های شرکت سرمایه­گذار، مورد مطالعه قرار می­دهد لذا سوالاتی که ذهن پژوهشگر را در این راستا به خود مشغول می­کند به توضیح زیر قابل اظهار می باشد:
1-1-1- ­ سوال اصلی پژوهش
آیا بین کیفیت پیش­بینی سود شرکت سرمایه­پذیر  با تصمیم­گیری­های سرمایه­گذاری شرکت سرمایه­گذار در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معناداری هست؟
1-1-2- ­ سوال های فرعی پژوهش
1- آیا بین دقت پیش­بینی سود در شرکت سرمایه­پذیر با افق نگهداری سهام  اعم از کوتاه مدت و بلند مدت در شرکت سرمایه­گذار ارتباط معنی داری هست؟
2-آیا بین دقت پیش­بینی سود در شرکت سرمایه­پذیر با تغییرات حجم سرمایه­گذاری در آن شرکت در دفاتر سرمایه­گذار ارتباط معنا داری هست ؟
3-آیا بین دقت پیش­بینی سود در شرکت سرمایه­پذیر با بازده سهام آن  شرکت در کل آزمون سود ارتباط معنا داری هست؟


پاسخی بگذارید