تاثیر کیفیت پیش بینی سود شرکت سرمایه پذیر با تصمیم گیری های سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذار در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1- ­ پیش بینی سود

پیش بینی فرآیند برآورد جایگاه‌های ناشناخته‌می باشد. یک پیش بینی یک پیش­گویی در مورد رویدادهای آینده در اختیار می­گذارد و می‌تواند تجارب گذشته را به پیش‌بینی حوادث آینده بدل سازد(آرم استرانگ[1]، ۲۰۰۱).
به بیانی دیگر، پیش بینی «عبارت می باشد از تجسم یک جایگاه یا وضعیت در آینده» (هایندمن و همکاران[2]، 2009).
به اعتقاد کالپی و همکاران[3](1992) پیش­بینی، فرآیند برآورد جایگاه­های ناشناخته می باشد. یک پیش­بینی یک پیش­گویی در مورد رویدادهای آینده در اختیار می­گذارد و می­تواند تجارب گذشته را به پیش­بینی حوادث آینده مبدل سازد.
پیش­بینی در تصمیم­گیری­های اقتصادی تأثیر مهمی را اعمال می­کند. در سطح یک بنگاه اقتصادی، سـرمایه­گـذاران، اعتبـار دهندگان، مدیریت و سایر بهره گیری کنندگان از صورت­های مالی به پیش بینی­های خود یا دیگران اتکا می­نمایند(مشکی و ربانی،1390).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

و از آن­جا کـه بیش­تر بهره گیری کنندگان صورت­های مالی مستقیم به اطلاعات مالی دسترسی ندارند به ناچار به پیش­بینی­هـای ارایـه شـده توسط مدیریت اتکا می­کنند. در همین راستا سازمان بورس و اوراق بهادار کشـور شرکت­هـای بورسی را ملـزم نمـود تـا پیش­بینی آتی سود را به صورت پیش­بینی سود هر سهم ارایه دهند(همان منبع).
پیش­بینی­های سود می­توانند نگرانی­های مدیران در برابر دعاوی حقوقی را تقلیل داده، بر شهرت مدیران به  گزارش­گری شفاف و دقیق، قیمت سهام، پیش­بینی­های تحلیل­گران، انتظارات بازار از سودآوری   شرکت­ها و اختلاف قیمت سفارش­های عرضه و تقاضا تأثیر گذارند(غلامعلی پور و ثقفی،1391).
از آن­جایی که پیش­بینی سودهای آتی برای سرمایه­گذاران مهم می باشد، در این راستا آن سودی با کیفیت­تر می باشد که جریان­های نقدی آتی را درست پیش­بینی کند و صحت پیش­بینی سود می­تواند در تصمیم گیری­های سرمایه­گذاران برای نگهداری و یا واگذاری سهام موثر باشد(دارابی و امام جمعه، 1392).
در ایران نیز، بر اساس ردیف(7) بند (ج) مدیران شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، موظف هستند که پیش­بینی درآمد متعلق به هر سهم خود را به صورت سه ماهه و یک ساله برآورد و حداکثر 20روز بعد از پایان دوره سه ماهه به مدیریت نظارت بر شرکت­های سازمان بورس اوراق بهادار تهران ارسال نمایند(لطفی و حاجی پور، 1389).

1-1-2- کیفیت پیش­بینی سود

پیش­بینی سود حسابداری و تغییرات آن به عنوان رویدادی اقتصادی از دیرباز مورد علاقه سرمایه گذاران، مدیران، تحلیل­گران مالی، پژوهش­گران و اعتباردهندگان بوده می باشد .مهم‌ترین منبع اطلاعاتی سرمایه‌ گذاران، اعتباردهندگان و سایر بهره گیری‌کنندگان، پیش­بینی‌های سود شرکت‌ها می باشد. با در نظر داشتن اهمیت پیش­بینی سود شناخت عوامل موثر در پیش­بینی آن، اطلاعات مفیدی را برای ذینفعان فراهم می کند. اما آن‌چه در این مقوله مهم می‌باشد، در نظر داشتن کیفیت سودی می باشد که به عنوان پیش­بینی‌ کننده مورد بهره گیری قرار می‌گیرد(مومن زاده گل،1390).
اما شاخص‌ها و معیارهای متعددی برای سنجش کیفیت سود هست که ما در این پژوهش از معیار دقت پیش­بینی سود بهره گیری خواهیم نمود.
[1] Armstrong
[2] Hydman, et al
[3] Collopy, et al

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش

باتوجه به اهداف مطرح شده فوق و این که این پژوهش تاثیر کیفیت پیش­بینی سود شرکت سرمایه­پذیر را بر روی تصمیم­گیری­های شرکت سرمایه­گذار، مورد مطالعه قرار می­دهد لذا سوالاتی که ذهن پژوهشگر را در این راستا به خود مشغول می­کند به توضیح زیر قابل اظهار می باشد:
1-1-1- ­ سوال اصلی پژوهش
آیا بین کیفیت پیش­بینی سود شرکت سرمایه­پذیر  با تصمیم­گیری­های سرمایه­گذاری شرکت سرمایه­گذار در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معناداری هست؟
1-1-2- ­ سوال های فرعی پژوهش
1- آیا بین دقت پیش­بینی سود در شرکت سرمایه­پذیر با افق نگهداری سهام  اعم از کوتاه مدت و بلند مدت در شرکت سرمایه­گذار ارتباط معنی داری هست؟
2-آیا بین دقت پیش­بینی سود در شرکت سرمایه­پذیر با تغییرات حجم سرمایه­گذاری در آن شرکت در دفاتر سرمایه­گذار ارتباط معنا داری هست ؟
3-آیا بین دقت پیش­بینی سود در شرکت سرمایه­پذیر با بازده سهام آن  شرکت در کل آزمون سود ارتباط معنا داری هست؟


دیدگاهتان را بنویسید