مطالعه تاثیر روش های تامین مالی بر بازده و قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مطالعه موردی صنایع غذایی 

قسمتی از متن پایان نامه :

مزایا از نظر اعتبار دهنده
1- هر ساله یک مبلغ مشخص بهره هست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

2- اوراق بدهی، مطمئن تر از اوراق سهام می باشد.
 

د) معایب از نظر اعتبار دهنده
1- خریداران اوراق بدهی معمولاً در سود بعد از بهره مشارکتی ندارند.
2- برای این اوراق حق رای وجود ندارد.
ترکیب مناسب بدهی بلندمدت و حقوق صاحبان سهام در یک شرکت، به عواملی از قبیل نوع سازمان، قابلیت دسترسی به اعتبار و هزینه تأمین مالی بعد از مالیات بستگی دارد. شرکتی که دارای درجه اهرم مالی بالایی می باشد، تمایل دارد اقداماتی صورت دهد که سایر ریسک های شرکت را حداقل سازد.
 

2-10-7  زمان مناسب بهره گیری از استقراض
به گونه کلی تأمین مالی از طریق استقراض وقتی مناسب تر می باشد که :
1- درآمد و سودآوری شرکت از ثبات برخوردار باشد.
2- شرکت دارای یک حاشیه سودکافی و راضی کننده باشد.
3- وضعیت نقدینگی و جریان نقدی مطلوب باشد.
4- نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام پایین باشد.
5- قیمت سهام دستخوش رکود و کسادی شده باشد.
6- کنترل شرکت مورد توجه خاص باشد.
7- انتظار تورم وجود داشته باشد (همان منبع، 206، 207 ).
 

2-10-8  هزینه تامین مالی
تامین ‌مالی از طریق بدهی معمولاً ارزان‌تر از تامین ‌مالی از طریق سهام می‌باشد. این امر به این دلیل می باشد که تامین مالی از طریق بدهی از جانب وام دهنده از امنیت بالاتری برخوردار می باشد، زیرا که بهره بایستی قبل از سود سهام پرداخت گردد، در هنگام نقد شدن نیز تامین مالی معمولاً قبل از سهام بازپرداخت می گردد. این موضوعات باعث شده می باشد که بدهی به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن‌تر مطرح گردد و پس سرمایه‌گذاران از طریق بدهی نرخ بازده کمتری را در مقایسه با سرمایه‌گذاران سهام دریافت نمایند. همچنین بهره بدهی (برخلاف سود سهام) موجب ایجاد صرفه‌جویی‌های در زمینه مالیات شرکت نیز می گردد که موجب می گردد تا برای شرکت ارزان‌تر تمام گردد. هزینه های تنظیم در زمینه تامین مالی از طریق بدهی معمولاً کمتر از تامین مالی از طریق سهام می باشد که به نوبه خود موجب صرفه جویی مالیاتی نیز می شوند.
 

2-10-9  تاثیر استقراض بر سوددهی شرکت
اقلامی که در طرف چپ ترازنامه نوشته شده اند اقلامی هستند که ارزش آنها برحسب ارزش
دارایی های حقیقی می باشد که در طرف راست ترازنامه نوشته شده اند. نظر به این می باشد تا از طریق تغییری که در اقلام دارایی های مالی به وجود می آید یعنی از طریق تجزیه کردن دارایی های مالی به اجزای کوچکتر یا تبدیل کردن و ادغام و ترکیب این اقلام در یکدیگر، ارزش شرکت را افزایش داد. در عین حال چنین به نظر می رسد که بالا بردن ارزش شرکت به وسیله یک مشت کاغذ بیشتر حالت کیمیاگری داشته باشد. از آنجا که ارزش شرکت در گرو ارزش دارایی های واقعی آن می باشد نباید انتظار داشت که با تغییراتی که تنها در دارایی های مالی داده می گردد ارزش کل شرکت تغییر یابد. بدیهی می باشد اگر این تغییرات به گونه ای باشد که میزان مالیات شرکت را تغییر دهد یا باعث تضعیف انگیزه های شرکت گردد و آن را از سرمایه گذاری های ارزشمند بازدارد در این صورت تغییر ساختار سرمایه بر ارزش شرکت اثر خواهد گذاشت.
فرض کنید شرکتی با انتشار تعدادی اوراق قرضه و بهره گیری از وجه آن تعدادی از سهام خود را باز خرید کند. این اقدام باعث تغییر میزان دارایی ها و سود عملیاتی شرکت نمی گردد. اکنون این پرسش مطرح می گردد که آیا وضع مالی سهامداران عادی شرکت بهتر خواهد بود؟ افزایش وام باعث می گردد درصد بیشتری از سود عملیاتی شرکت به صاحبان اوراق قرضه برسد و درصد کمتری از این مبلغ نصیب سهامداران گردد. اما کل مبلغی که به این دو گروه تعلق می گیرد تغییر نخواهد نمود. از آنجا که تعداد سهام منتشره کمتر شده می باشد، سهامداران از بابت هر ریال پولی که در آن شرکت سرمایه گذاری کرده اند پول بیشتری خواهند گرفت اما ریسک بیشتری را هم می پذیرند(پارسائیان، علی، 1373).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

1) اثر سود انباشته (اندوخته) را بر قیمت سهام مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.
2) اثر استقراض را بر قیمت سهام مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.
3) اثر سود انباشته (اندوخته) را بر بازده سهام مورد مطالعه قرار دهد.
4) اثر استقراض را بر بازده سهام مورد مطالعه قرار دهد.


دیدگاهتان را بنویسید