قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-10- تأثیر حسابرسان مستقل در ارتباط با کیفیت سود
در پاسخ به افزایش توجهات قانون گذاران، سرمایه گذران و عموم مردم به قابلیت اتکاء صورت­های مالی حسابرسی شده و کیفیت گزارشات مالی، SEC در خواست نمود که هیأت نظارت عمومی[1] (POB) اثرات تحولات اخیر در حسابرسی بر کیفیت حسابرسی و منافع مردم را ارزیابی کند. در اکتبر 1998، POB  طرح حسابرسی اثر بخش را برای انجام این ماموریت ارائه داد. توصیه ها و گزارش نهایی طرح که در اگوست 2000 منتشر گردید، توجهات و ملاحظات متعددی شامل خدمات غیر حسابرسی بر استقلال حسابرس و ارتباط بین مدیریت سود و کیفیت سود را اظهار و اعلام نمود.
این هیات تصریح می کند که در سال­های اخیر رشد قابل توجهی در خدمات غیر حسابرسی نظاره می­گردد بطوری که درآمد بعضی شرکت­های حسابرسی بزرگ از بابت خدمات غیر حسابرسی بیشتر از درآمد حسابرسی می باشد.
بعضی از اعضای POB عقیده دارند که انجام خدمات غیر حسابرسی در قبال حق­الزحمه های بالا باعث خدشه دار شدن استقلال حسابرس می­گردد. در آمریکا شواهد تجربی مؤید این می باشد که بین کیفیت حسابرسی و حق الزحمه حسابرسی ارتباط هست. در پی این شواهد SEC قوانین و مقررات مربوط به استقلال حسابرس را در سال 2001 بازنگری نمود و شرکت­های سهامی عام را ملزم نمود تا میزان حق­الزحمه پرداختی چه از بابت خدمات حسابرسی و چه از بابت خدمات غیر حسابرسی به حسابرسان مستقل، اعلام دارند. هدف از افشاء مذکور این می باشد که به بهره گیری کنندگان صورت­های مالی این فرصت را بدهد تا خودشان نتیجه­گیری راجع به اثرات خدمات غیر حسابرسی بر استقلال حسابرسی داشته باشند و این افشاها بر رفتار حسابرسان نیز اثر می­گذارد. بطور کل این معیار جدید افشاء(افشاء میزان حق الزحمه) وضع شده توسط SEC عنوان می­نماید که حق­الزحمه بالای خدمات غیر حسابرسی پرداخت شده توسط صاحبکار به حسابرسان آنها، می­تواند استقلال حسابرس را به خطر بیندازد و کیفیت حسابرسی و در نتیجه کیفیت سود را کاهش دهد.

[1] Oversight Board Public

سوالات یا اهداف پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 سوال پژوهش:


دیدگاهتان را بنویسید