قسمتی از متن پایان نامه :

2-5 خطای پیش‌بینی سود:
2-5-1تاریخچه پیش‌بینی سود:
در اوایل سال 1973،  کمیسیون بورس اوراق بهادار اعلام نمود که برای  اولین بار به شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس،  اجازه افشای پیش­بینی­های سود داده گردد.  پیشنهاد بعدی در سال 1975 مطرح گردید.  در این طرح،  شرکت­ها ملزم به انتشار اطلاعات پیش‌بینی همراه با گزارش­های مالی شدند.  این الزامات سبب می گردد اطلاعات مدیریت تقریباً برابر با اطلاعاتی باشد که عموم در اختیاردارند.
در آوریل سال 1976،  پیشنهاد کمیسیون بورس اوراق بهادار به دلیل مخالفت زیاد،  برداشته گردید.  در نبود افشای پیش‌بینی سود توسط مدیریت،  سرمایه­گذاران جزء همواره به تحلیل­گران حرفه­ای اتکا می­کنند. [1]
بورس اوراق بهادار تهران،  مهم‌ترین و اصلی­ترین مرکز مبادلات سرمایه­ای تلقّی می گردد که در سال 1345 تأسیس شده می باشد.  مطابق قانون،  کارگزار موظف می باشد این اطلاعات را به سازمان ارائه دهد:
الف) گزارش­ها و صورت­های مالی سالانه حسابرسی شده و اختصار صورت سالانه فعالیت کارگزار که حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی به تأیید حسابرس معتمد بورس رسیده می باشد.
ب) هر گونه تغییر در شرایط اعلام‌شده به سازمان به مقصود دریافت مجوز.
ج) سایر مدارک و اطلاعات مورد در خواست سازمان و کلیّه گزارش­های مذکور در آیین‌نامه‌های مصوب در چارچوب قوانین مربوط.
این طریقه تا سال 1357 ادامه داشت و پس از آن تا سال 1370 عملاً بورس به حالت تعلیق در آمده بود.  بین سال­های 1370 تا 1375 آمارهای تولید و فروش هر ماهه،  پیش‌بینی خرید و فروش سالانه و آمار تولید و فروش واقعی سال قبل به عنوان مبنایی جهت قیمت­گذاری و هم چنین اطلاعاتی سودمند برای تصمیم­گیری سرمایه­گذاران تلقی می­گردید.
بورس اوراق بهادار تهران در سال 1376 طبق بخش­نامه­ای علاوه بر اطلاعات پیش گفته،  شرکت­ها را ملزم به ارائه سود هر سهم واقعی سه ماهه و سود هر سهم برآوردی سالانه نمود.
بورس اوراق بهادار تهران در سال 1379،  با در نظر داشتن اهمیت گزارش­های مالی میان‌دوره‌ای در تصمیم­گیری بهره گیری‌کنندگان، به مقصود قانونمند کردن روش گزارش دهی و افزایش قابلیت اتکا،  شرکت­ها را ملزم به ارائه اطلاعات میان‌دوره‌ای شش ماهه مطالعه‌شده در فرم­های استاندارد نمود.
بدیهی می باشد با ارائه اطلاعات در این قالب،  ارسال آمار تولید و فروش ماهانه توسط شرکت­ها منتفی شده ارائه اطلاعات در خصوص پیش‌بینی سود هر سهم،  طبق رویه موجود باقی ماند.
بند چ از ماده 5 آیین‌نامه افشای اطلاعات شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس در سال 1381 شرکت­ها را مکلّف به ارائه پیش‌بینی سود هر سهم در پایان هر سه ماه،  حداکثر 20 روز بعد از پایان دوره سه ماهه می باشد.
[1].  Ibid , 400 – 403.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های پژوهش:
مطالعات اولیه و مطالعه متون نظری موجود و مطالب ارائه‌شده در قسمت تشریح و اظهار مسئله سؤالات متعددی را به ذهن متبادر می کند. در پژوهش حاضر به دنبال پاسخ به پرسش‌های زیر به عنوان سؤالات اصلی پژوهش هستیم:
با در نظر داشتن عنوان پژوهش و هدف محقق از انجام آن فرضیاتی به توضیح زیر تدوین‌شده می باشد:

  • هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می کند؟
  • هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می کند؟
  • هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می کند؟
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  • هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازارچه تغییری می کند؟

  • دیدگاهتان را بنویسید