تحلیل ساختاری و مطالعه مزیت نسبی بانک ملی استان سمنان از نظر جذب سپرده در مقایسه با سایر بانک ها در سطح استان

قسمتی از متن پایان نامه :

2-6- چگونگی بانکداری در ایران
در ایران بانک به صورت امروزی برای اولین بار در سال 1267 هجری شمسی به وجود آمد. در آن موقع بانک «شرق نزدیک» که یک موسسه انگلیسی بود و مرکز فعالیت آن در لندن و هندوستان قرار داشت، بدون اخذ مجوز از دولت وقت ایران اقدام به تاسیس چند شعبه در چندین شهر ایران نمود. این موسسه اقدام به انتشار اوراقی با عنوان حواله و عهده خزانه دار خود نمود و به جریان انداخت که ارزش آنها از پنج قران به بالا بود و پیش روی ارئه آنها، شعب آن بانک سکه های نقره پرداخت می کردند. حواله های مذکور در تهران رونق بسیاری پیدا کردند و به منزله اولین اسکناسها بین مردم رد و بدل می شدند. اگرچه بانک مذکور در نظر داشت کلیه معاملات بازرگانی و بانکی را در ایران به خود اختصاص دهد، اما بعد از دو سال و در سال 1890 مجبور گردید کلیه شعب و اموال خود را به مبلغ بیست هزار لیره به بانک شاهنشاهی ایران بفروشد (فرجی، 1382).
2-6-1 – بانک شاهنشاهی
در سال 1889 میلادی مصادف با 1267 هجری شمسی در دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار یک نفر انگلیسی به نام بارون جولیوس دورویتر[1]، امتیاز تاسیس بانک شاهنشاهی ایران را برای مدت شصت سال به دست آورد. مرکز اصلی این بانک در لندن و اداره مرکزی آن در تهران بود. سرمایه این بانک در تاریخ تاسیس یک میلیون لیره انگلیسی تعیین گردید که تماما پرداخت گردیده بود . به موجب ماده سوم امتیاز نامه بانک شاهنشاهی ایران حق انحصاری انتشار اسکناس را بدست آورد و در ضمن از پرداخت هر گونه مالیاتی معاف بود. از آنجایی که علاوه بر حق انحصاری انتشار اسکناس، حسابهای دولتی نیز در این بانک متمرکز بود به نوعی تأثیر بانک مرکزی رانیز به عهده داشت(ایرانمنش ،1384).
2-6-2 – بانک استقراضی ایران
در سال 1268 یکی از اتباع روس به نام پلیا کف[2]، امتیاز تاسیس بانک استقراضی روس رابرای مدت 75 سال از ناصرالدین شاه دریافت نمود. پس از چندی دولت روسیه برای افزایش نفوذش در ایران همه سهام این شرکت را خریداری کرده و اداره آن را خود در ایران به عهده گرفت بر طبق اساسنامه این بانک نه تنها حق انجام کلیه معادلات را داشت ، بلکه معاملات زیررا هم می توانست انجام دهد .

 • خرید و فرش وکالا به حساب خود
 • خرید و فروش ارز خارجی و فلزهای گرانبها به حساب خود
 • خرید و فروش اوراق قرضه و سهام به حساب خود
 • مشارکت در بنگاههای مالی و صنعتی
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • تحصیل هر گونه امتیاز مانند کشیدن خطوط راه آهن و تلگراف (ایرانمنش ،1384) .
 • 2-6-3 – بانک ایران وروس 
  این بانک در سال 1305 و از طرف دولت شوروی و با سرمایه یک صد میلیون روبل که تمامی آن پرداخت گردیده بود ، به مقصود تسهیل درامر مبادلات بین دو دولت ایران و شوروی تاسیس گردید فعالیتهای بانک ایران و روس از بدو تاسیس محدود به انجام امور مالی موسسات  بازرگانی وابسته به شوروی و مبادلات بازرگانی بین دو کشور بوده می باشد ( فرجی ،1382).

  [1] – Baroh Julius De Reuter
  [2] –  Juack Poliya Coff

  سوالات یا اهداف پایان نامه :

  سوال اصلی:
  ” بانک ملی استان سمنان از نظر مدل تغییر مکان – سهم، در چهار سپرده(جاری، قرض الحسنه، کوتاه مدت، بلند مدت) چه وضعیتی داشته می باشد؟
  سوال فرعی:
  الف) نرخ رشد سپرده های  بانک ملی استان سمنان متناسب با نرخ رشد سپرده های بانک های استان بوده می باشد؟


  پاسخی بگذارید