قسمتی از متن پایان نامه :

2-2- اعلان سود و سودمندی محتوای اطلاعاتی آن  :
سود یکی از اقلام مهم و اصلی صورت­های مالی می باشد که در نوشته­های مختلف کاربردهای متفاوت دارد.  معمولاً سود به عنوان مبنایی برای محاسبه مالیات،  عاملی برای تدوین سیاست پرداخت سود تقسیمی،  راهنمایی برای سرمایه­گذاران و تصمیم­گیری و عاملی برای پیش‌بینی در نظر گرفته  می گردد.
یکی از کاربردهای اصلی سود،  بهره گیری از آن به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی می باشد که افراد را در امر پیش‌بینی سودها و رویدادهای اقتصادی آینده یاری می­کند.  در واقع ثابت شده می باشد که برای پیش‌بینی مقادیر هر نوع سود می­توان از مقادیر سود در گذشته بهره گیری نمود. (بلکوئی،  1381).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مفهوم سود حسابداری در بیانیه شماره یک هیأت استانداردهای حسابداری مالی[1] فرض شده که سود حسابداری معیار خوبی برای ارزیابی عملکرد واحد تجاری می باشد و می­تواند برای پیش‌بینی گردش آتی نقدی مورد بهره گیری قرار گیرد.  دیگر صاحب نظران فرض می­کنند که سود حسابداری از لحاظ کلی،  اطلاعاتی مربوط در مدل­های تصمیم­گیری سرمایه­گذاران و اعتباردهندگان به شمار می رود.  امّا اعتبار این فرضیات از طریق تحقیقات نظاره­ای تأیید نشده می باشد.
بعضی دیگر از پژوهشگران حسابداری اظهار داشته­اند که بهره گیری­کنندگان از گزارش­های سود بایستی توجه داشته باشند که تنها در صورتی سود حسابداری قابل‌درک و بهره گیری می باشد که نحوه اندازه­گیری و قواعد عملیاتی مربوط به آن نیز روشن باشد (شباهنگ،  1387).
شاید بتوان گفت که سود یکی از مفاهیمی می باشد که حسابداری از اقتصاد به عاریت گرفته می باشد.  اگر چه از دیدگاه اطلاعاتی،  مفهوم سود،  بیشتر فعّالیّت­های حسابداری را توصیف می­کند امّا از لحاظ ملاک اندازه­گیری بنیادی کماکان مورد تردید می باشد.  بر اساس مفروضات بازار کالای سرمایه،  تحقیقات علمی نیز مؤید این دیدگاه می باشد که سود حسابداری محتوای اطلاعاتی دارد (اسماعیلی،  1385).
نتایج مطالعه ارتباط بین سود،  نرخ بازده غیرعادی و حجم فعالیت که از سوی بال و براون انجام گرفت این بود که بین سود و بازده غیرعادی ارتباط معناداری هست و سود اطلاعاتی را به بازار سهام منتقل می­کند.  از طرفی سود می­تواند عاملی در تعیین قیمت سهام باشد،  زیرا بر اساس فرضیه بازار کارا،  اطلاعات ممکن می باشد از منابع دیگر کسب شوند و تأثیر لازم را بر قیمت سهام بگذارند.  اگر چه از دیدگاه محتوای اطلاعاتی،  مفهوم سود سودمندی فعالیت حسابداری را توصیف می­کند،  امّا از دیدگاه معیار اندازه­گیری بنیادی ارزش سهام،  کماکان مورد تردید می باشد.  بر اساس مفروضات بازار کارای سرمایه که پژوهش­های تجربی نیز مؤید آن می باشد،  سود حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی می باشد (خالقی مقدم،  1377).
ما انتظار داریم پس از اعلام سود خالص شاهد این موضوع باشیم که معامله بر روی سهام شرکت افزایش یابد.  گذشته از این،  هر قدر تفاوت در باورهای پیشین سرمایه­گذاران و تفسیرهایی را که بر اساس اطلاعات مالی کنونی انجام می­دهند،  بیشتر باشند،  حجم این معاملات بیشتر خواهد گردید.  اگر سرمایه­گذاران سود خالص گزارش‌شده را به عنوان خبر خوب تفسیر کنند (و در نتیجه بر انتظاراتی که درمورد بازده و سوددهی آینده شرکت دارند بیفزایند) کسانی را تحت‌الشعاع قرار خواهند داد که اعلام سود خالص را به عنوان خبر بد تفسیر می­کنند.  در چنین شرایطی ما انتظار داریم شاهد افزایش قیمت سهام شرکت باشیم.  پس سود به عنوان یکی از اطلاعاتی می باشد که تغییرات قیمت سهام را موجب می گردد.  بازده سهام شامل سود تقسیمی و قیمت سهام می باشد در نتیجه هر عاملی ثروت سهامداران را افزایش خواهد داد که سبب افزایش قیمت سهام واحد تجاری گردد،  از این رو سود همواره مورد توجه سرمایه­گذاران می باشد.  (نوروزبیگی،  1386).
[1].  SFAC

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های پژوهش:
مطالعات اولیه و مطالعه متون نظری موجود و مطالب ارائه‌شده در قسمت تشریح و اظهار مسئله سؤالات متعددی را به ذهن متبادر می کند. در پژوهش حاضر به دنبال پاسخ به پرسش‌های زیر به عنوان سؤالات اصلی پژوهش هستیم:

با در نظر داشتن عنوان پژوهش و هدف محقق از انجام آن فرضیاتی به توضیح زیر تدوین‌شده می باشد:

  • هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می کند؟
  • هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می کند؟
  • هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می کند؟
  • هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازارچه تغییری می کند؟

  • دیدگاهتان را بنویسید