قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-3- دیدگاه­ های مختلف در مورد کیفیت سود
وجود زمینه­های مناسب برای «دستکاری سود»ناشی از تضاد منافع و همچنین به علت پاره ای از محدودیت های ذاتی حسابداری مانند:
الف) نارسایی­های موجود در فرآیند برآوردها و پیش بینی های آتی؛
ب) امکان بهره گیری از روش­های متعدد حسابداری باعث شده می باشد که سود واقعی یک واحد اقتصادی  از سود گزارش شده در صورت­های مالی متفاوت باشد.
محققان و دست اندرکاران حرفه حسابداری اهمیت سود به عنوان یکی از مهمترین معیارهای ارزیابی عملکرد و تعیین کننده ارزش شرکت ناگریز به ارزیابی سود گزارش شده توسط واحدهای اقتصادی می­باشند. برای ارزیابی این سود از مفهومی بنام کیفیت سود بهره گیری می گردد.
در مقالات مختلف در تعریف مفهوم کیفیت سود به دو ویژگی برای تعیین کیفیت سود تصریح شده می باشد: یکی از آن­ها سودمندی تصمیم­گیری و دیگری ارتباط بین این دو مفهوم و سود اقتصادی مد نظر آقای هیکس می­باشد. به بیانی دیگر کیفیت سود عبارت می باشد از اظهار صادقانه سود گزارش شده، از سود مدنظر آقای هیکس. مقصود از اظهار صادقانه تطابق بین توصیف انجام شده و آن چیزی که ادعای آن را دارد، می باشد. یعنی کیفیت سود بالا نشان دهنده مفید بودن اطلاعات سود برای تصمیم گیری بهره گیری کنندگان و همچنین مطابقت بیشتر آن با سود اقتصادی هیکس می­باشد. اما بدلیل آن­که افراد از اطلاعات در تصمیمات متفاوتی بهره گیری می­کنند، امکان ارائه یک تعریف جامع از سود وجود ندارد.
بعضی تحلیل­گران مالی، کیفیت سود را بعنوان سود عادی و مستمر، تکرارپذیر و ایجاد کننده جریان نقدی حاصل از عملیات می­دانند، آن­ها متعقدند که کیفیت سود رقمی بین سود خالص گزارش شده و جریان نقدی حاصل از عملیات منهای ارقام غیر تکراری می­باشد.
تاکنون متخصصان مالی نتوانسته­اند به یک محاسبه مستقل از سود که از نظر آن­ها کیفیت لازم را دارا باشد دست یابند. در این حالت، متخصصان مالی با انجام تعدیلات مناسب، می­توانند به یک دامنه که به شکل صحیح­تر نشانگر کیفیت سود نسبت به سود خالص گزارش شده باشد، دست یابند. پس مفهوم کیفیت سود، یک امر تعریف شده ثابت نیست که بتوان به آن دست پیدا نمود. بلکه مفهومی می باشد نسبی که به ارتباط آن با دیدگاه­ها و توجه­ها بستگی دارد.
دیدگاه­های مختلفی در مورد ارزیابی کیفیت سود هست که ذیلاً تعدادی از آنها مورد مطالعه قرار می­گیرد.
«هانت» مدیر مالی شرکت جنرال میلز معتقد می باشد که در ارزیابی کیفیت سود دو مورد ارزیابی می­گردد: یکی از تناسب داشتن سود فعلی شرکت با سودهای گذشته و دیگری برداشت بازار از کیفیت سود شرکت که در نسبت P/E متجلی می­گردد.
«هگن» مدیر مالی شرکت دینولدز معتقد می باشد که کیفیت سود را می­توان با شناسایی یا حذف اثرات تغییر روش­های حسابداری، اقلام غیر عادی و شرایط بازار یا هزینه­های موقتی، اندازه­گیری نمود.
«کونولی» دیگر تحلیل گر مالی معتقد می باشد که کیفیت سود را می­توان از طریق اندازه­گیری ارزش قابل بازیافتنی دارایی­ها ارزیابی نمود.
«والن» مدیر مالی شرکت آمریکن برودکستینگ[1] معتقد می باشد که کیفیت سود را می­توان از طریق تفاضل بین سود تورمی و سود گزارش شده اندازه­گیری نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اسلون[2] (1996) اثبات نمود که شرکت­های با سود گزارش شده بالاتر از جریان وجوه نقد عملیاتی (حجم بالای اقلام تعهدی)، در سال­های آتی یک کاهشی در سود عملیاتی را تجربه خواهند نمود. پس حجم اقلام تعهدی یک شاخص خوب برای کیفیت سود می­باشد.
میخاییل[3] (1998) معتقد می باشد، سودی را که بهتر بتواند جریات نقدی عملیاتی آتی موسسه را پیش­بینی کند، با کیفیت­تر می باشد.
[1] American broadcasting

[2] Sloan
[3] Mikhail

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوال پژوهش:


دیدگاهتان را بنویسید