شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 تحلیل ساختاری و مطالعه مزیت نسبی بانک ملی استان سمنان از نظر جذب سپرده در مقایسه با سایر بانک ها در سطح استان

قسمتی از متن پایان نامه :

2-21- عوامل درون سازمانی موثر بر جذب منابع
در یک تقسیم بندی کلی عوامل موثر بر جذب منابع بانکی را می توان به دو دسته عوامل درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم نمود. عوامل برون سازمانی عوامل غیر قابل کنترل مدیریت بانک می باشد و عواملی نظیر نرخ تورم، نرخ رشد عرضه پول، درآمد ملی رشد اقتصادی، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی و سیاست های بانک مرکزی را شامل می گردد. عوامل درون سازمانی را در یک تقسیم بندی کلی می توان به عوامل خدماتی، عوامل مالی، عوامل ارتباطی و انسانی، عوامل فیزیکی و عوامل وابستگی سازمانی تقسیم نمود. در ادامه هر یک از عوامل بطور مختصر تبین می گردد.
2-21-1- عوامل خدماتی
الف) تنوع خدمات بانکی: بهبود خدمات و تنوع سازی آن در سیستم بانکی می تواند هم به سوداوری و بهرهوری بانک ها بیانجامد و هم باعث جذب منابع بیشتر گردد. از این رو بایستی خدمات بانکی را بهبود بخشید و راهی می باشد که تمام بانک های موفق دنیا آن را آزموده و نتیجه هم گرفته اند(تحویلداری،1386)

ب) کیفیت خدمات بانکی: با در نظر داشتن ویزگی نا ملموس بودن خدمات، یکی از راه هایی که یک بانک می تواند با توسل به آن خود را از سایر رقبا متمایز کند، ارائه کیفیت خدماتی برتر نسبت به آنهاست. ارائه خدمات با کیفیت، موجب ایجاد مزیت رقابتی برای بانک شده و سرانجام سود بالاتری را به ارمغان می آورد. برای دستیابی به این هدف کافی می باشد به انتظارات مشتریان از کیفیت خدمات، پاسخ مناسبی داده شده یا از آن پیشی گرفته گردد.(ابراهیمی و همکاران، 1376،ص223)
ج) خدمات بانکداری الکتریکی: با در نظر داشتن تنوع مدل های بانکداری الکتریکی در دنیا که روز به روز نیز بهینه می شوند اگر نتوان از فرصت ها و بسته های موجود به نحو مطلوبی بهره گیری نمود. قطعا در آینده ای نزدیک با چالش های بسیاری برای توسعه اقتصاد دیجیتالی که پایه و اساس آن را بانکداری الکتریکی تشکیل می دهد، مواجه خواهیم گردید.(یزدانی و دهنوی،1380)
د) مهارت های تخصص کارکنان: بهره گیری از کارکنان مجرب و با روابط عمومی مناسب که دارای سوابق و تحصیلات مرتبط باشند، به مقصود کاهش میزان اختلاف عملکرد بانک با انتظارات مشتریان در خصوص ارائه خدمات، مهم می باشد. زیرا که ارائه خدمات بانکی بستگی مستقیم به قابلیت نیروی انسانی شاغل در این صنعت داشنه و یکی از مولفه های اساسی افزایش و ارتقای کارایی به شمار می رود.(یزدانی و دهنوی،1384)
2-21-2- عوامل مالی
الف) تسهیلات پرداختی: وظیفه اصلی بانک ها واسطه گری وجوه می باشد، به این معنی که از یک سو وجوه را از سپرده گذاران دریافت کرده و از سوی دیگر، این وجوه را در قالب تسهیلات به متقاضیان پرداخت می کنند. دارندگان وجوه مازاد با سپرده گذاری در بانک عملا وجوه خویش را به بانک قرض داده و نرخ سود معینی دریافت می کنند. متقاضیان تسهیلات نیز در ازای پرداخت سود معینی از بانک ها قرض می گیرند. طبیعی می باشد که ما به التفاوت بهره پرداختی به سپرده گذاران و سود دریافتی از گیرندگان تسهیلات، سود بانک را تشکیل می دهد.(یزدانی و دهنوی،1384)
ب) نرخ سود پرداختی به سپرده ها: سپرده گذاری مردم نزد بانک ها از دو دیدگاه دارای اهمیت می باشد: اول آن که پولی که مردم به بانک می سپارند، قدرت وام دهی بانک ها را افزایش می دهد و لذا بانک ها می توانند از محل پس انداز های جمع آوری شده وام های جدید بیشتری در جهت امور تولیدی و سرمایه گذاری تامین کنند. دومین اهمیت افزایش سپرده های مردم نزد بانک ها این می باشد که وقتی مردم ترجیح دهند پول خود را نزد بانک ها نگهداری نموده و کمتر برای خرج آن اقدام نمایند، از حجم پول در گردش کاسته شده که این امر باعث کاهش نرخ تورم و در نتیجه افزایش قدرت خرید مردم می گردد.(خضراء،1385)
ج) جوائز پرداختی به سپرده گذاران قرض الحسنه: قرعه کشی بانکی بایستی مطلوب در جذب نقدینگی مردم و هدایت سرمایه های سر گردان به سوی بانک ها موثر باشد و از سوی دیگر انتظارات سپرده گذاران حسابهای قرض الحسنه اغلب برآورده گردد، همچنین میزان جوائزی که بانک ها در نظر می گیرندف بایستی به سپرده های مردمی در خور توجه باشد.(حسینی،1383)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی:
” بانک ملی استان سمنان از نظر مدل تغییر مکان – سهم، در چهار سپرده(جاری، قرض الحسنه، کوتاه مدت، بلند مدت) چه وضعیتی داشته می باشد؟
سوال فرعی:
الف) نرخ رشد سپرده های  بانک ملی استان سمنان متناسب با نرخ رشد سپرده های بانک های استان بوده می باشد؟


دیدگاهتان را بنویسید