تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قسمتی از متن پایان نامه :

رویکرد حسابداری: همانند سود هرسهم، بازده حقوق صاحبان سهام، طریقه رشد مبلغ فروش، جریانهای نقدی

 1. رویکرد مدیریت مالی: همانند بازدهی هرسهم، بازده سود سهام ، بازده سرمایه گذاری، قیمت سهام، معادله خط بازار سرمایه و مدل قیمت گذاری داراییهای سرمایه ای
 2. رویکرد اقتصادی: همانند ارزش افزوده اقتصادی ، ارزش افزوده اقتصادی پالایش شده و بهره وری فراگیر.
 3. رویکرد تلفیقی: که حاصل ترکیب ارزش بازار و اطلاعات حسابداری می باشد ، همانند نسبت ، شاخص قیمت به سود، نسبت Q توبین، و نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری هر سهم.
 4. در یک تقسیم بندی کلی تر معیارهای عملکرد را می توان به دو گروه مالی و غیر مالی طبقه بندی نمود،معیارهای غیر مالی شامل معیارهای تولیدی، بازاریابی، اداری، وو معیارهای اجتماعی می باشد و نسبتهای مالی مانند تکنیک هایی می باشد که به عنوان معیار مالی پیشنهاد شده می باشد.
  (اشپیگلمن[1] ، 1994).
  این ارزیابی ها از نظر دولت ها ، بانک ها و مؤسسات مالی اعتباری نیز مهم می باشد . اما آن چه بیشتر اهمیت دارد از دید سرمایه گذاران می باشد، زیرا این قشر حاضر نیستند که در شرکت های با ریسک بالا سرمایه گذاری کنند و لذا اگر هم این کار را انجام دهند به ازای ارزش بیشتر، بازدهی بیشتر مورد انتظار خواهد بود.(تقوی، 1381)
  عدم کارایی مدیریتی نیز یکی از شاخص های بسیار مهم برای واحد اقتصادی می باشد زیرا در صورت کاهش این شاخص واحد اقتصادی به اهداف خود دست می یابد روشهای اندازه گیری عملکرد مدیریت شرکت و یافتن راهکارهای کنترل عملکرد آنها دارای روش های زیاد و همچنین پیچیدگی های خاص خود می باشد اما یکی از مهم ترین این شاخص ها،  نسبت سود خالص بر کل دارایی ها (ROA) می باشد (یوشی ساتو،2012).

  2-4- نسبت دوپونت ROA))

  حدود 85 سال پیش شرکت دوپونت برای درک هرچه بیشتر عملکرد مالی شرکت خود بهره گیری از مدل و نموداری را آغاز نمود که بوسیله آن روابط متقابل بین نسبت های مالی نشان داده می گردید(گلدوین، 1998). پس از آن تحلیلگران مالی از این نمودار بهره گیری کردند و بتدریج و با گذر زمان تغییراتی در آن دادند تا آن را با وضع صنایع و سازمان های مورد نظر خود متناسب کنند.محور مدل دوپونت بر محاسبه بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام می باشد(مدرس و مهرجو، 1386).

 5. ROA =
 6. ROA در واقع توضیح مختصری از سود آوری شرکت در صورت سود و زیان می باشد که به وسیله منابع در دسترس و دارایی های ارائه شده در ترازنامه اظهار می گردد، پس یک عامل مناسب جهت رسیدگی به تاثیر آن بر محافظه کاری مدیریت در تخصیص منابع می باشد (یوشی ساتو، 2012). معیار ROA شاخص ارتباط بین سودآوری شرکت با جمع دارایی های آن می باشد، این امر ایده ای را می دهد که با چه کارایی مدیریت از دارایی ها برای تولید سود بهره گیری می کند.
  (پورزمانی و همکاران، 1391).
  با مدل دوپونت می توان عوامل سودآوری، ارتباط میان بازده سرمایه گذاری ها و دو عامل گردش کل دارایی ها و حاشیه سود را مطالعه نمود و به نقاط قوت و ضعف سودآوری شرکت ها پی برد. به همین جهت بهره گیری کنندگان اطلاعات مالی با در نظر داشتن نمودار دوپونت به راحتی می توانند از کیفیت سودآوری و وضعیت مالی شرکت، اطلاع حاصل کنند(زنجیردار و خالقی، 1393).
  امیر و همکاران ( 2007 ) به مطالعه واکنش سرمایه گذاران به بازده حقوق صاحبان سهام عادی و اجزای دوپونت آن یعنی خالص حاشیه سود، گردش کل دارایی ها و اهرم مالی پیرامون اعلام سود فصلی پرداختند، در این پژوهش اثبات گردید که فعالان بازار بلافاصله پس از اعلام بازده دارایی غیرعادی، گردش دارایی غیرعادی و نسبت سود عملیاتی غیرعادی (بیش از حدانتظار) واکنش نشان می دهند و خالص حاشیه سود تأثیر بیشتری بر واکنش فعالان بازار دارد. همچنین با تحلیل رگرسیون نشان داده گردید که بازده حقوق صاحبان سهام عادی، خالص حاشیه سود و گردش کل دارایی ها بر روی بازده های سهام مؤثر هستند. سولیمان[2] ( 2008 ) به مطالعه بهره گیری از تحلیل دوپونت توسط دست اندرکاران بازار پرداخت این پژوهش به گونه جامع اجزاء دوپونت را مطالعه نمود. وی استدلال نمود که به دلیل این که تنها تغییرات در گردش دارایی های عملیاتی در پیش بینی تغییرات آتی بازده خالص دارایی های عملیاتی معنادار هستند، پس بازار به تغییرات در گردش دارایی های عملیاتی واکنش دارد و گردش دارایی های عملیاتی اهمیت بیشتری در تصمیمات سرمایه گذران دارد.
  تجزیه و تحلیل دوپونت بازده سرمایه گذاری ROA را به دو مجموعه حاصل ضربی حاشیه سود و گردش دارایی ها تقسیم می کند.این تجزیه تحلیل مفید می باشد زیرا اجزا ROA هریک جنبه های مختلفی از عملیات شرکت را اندازه گیری می کنند، طرفداران این نوع تجزیه و تحلیل ادعا می کنند که اجزا ROA بینش بیشتری را در ارتباط با شرکت و عملیات آن ایجاد می کند و به پیش بینی کمک می کند(اوحدی،1390).

  3.Spigelman
  1.Soliman

  سوالات یا اهداف پایان نامه :

   


دیدگاهتان را بنویسید