اطمینان بیش از حد مدیریت و سیاست تقسیم سوددر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس 

قسمتی از متن پایان نامه :

در ایران پژوهش‌هایی که بر روی سیاست تقسیم سود صورت گرفته می باشد، هیچ‌کدام ویژگی‌های رفتاری مدیریت را در این مطالعه‌ها دخالت نداده‌اند. از آنجا که مسأله سود سهام به‌گونه کامل حل نشده می باشد، در این پژوهش با مطالعه تأثیر اطمینان بیش از حد مدیریت بر سیاست تقسیم سود شرکت‌ها کوشش شده می باشد که یکی از این ویژگی‌های رفتاری مدیریت در مطالعه سیاست تقسیم سود شرکت‌ها دخالت داده گردد، تا به درک بهتر جنبه‌های دیگر سیاست تقسیم سود کمک کند.
در حالی‌که ادبیات اطمینان بیش‌ از حد برای تصمیم‌های سرمایه‌گذاری، ادغام و تأمین مالی موجود می باشد؛ مطالعات محدودی روی سیاست سود سهام انجام گرفته می باشد. ادبیات سود سهام به‌طورکلی، روشن می‌سازد که تصمیم‌های سرمایه‌گذاری و تأمین مالی به‌تنهایی، عوامل منحصر به ‌فرد تعیین‌کننده سیاست سود سهام نیستند؛ پس، از یک‌سو، مدیریت دارای اطمینان بیش‌ از حد، ممکن می باشد اگر نیازهای سرمایه‌گذاری بیشتری را احساس کند، سود سهام کم‌تری بپردازد (بن‌دیوید و همکاران، 2007) و از سوی دیگر، اگر انتظار داشته باشد که جریان نقد بیشتری از سرمایه‌گذاری‌های فعلی کسب کند، سود سهام پرداختی را افزایش دهد (وو و لیو، 2011)؛ پس، تأثیر باورهای مدیریت دارای اطمینان بیش‌ از حد بر سیاست سود سهام یک سؤال باز می باشد که هنوز به‌گونه مفهومی و تجربی بایستی مورد مطالعه قرار بگیرد (دشماخ و همکاران، 2013: 441).
بازار سرمایه ایران نیز ازجمله بازارهای نوظهور می باشد که نیاز به مطالعه در زمینه اطمینان بیش‌ از حد دارد و پژوهش‌های اندکی در این زمینه در بورس اوراق بهادار تهران صورت گرفته می باشد. در ایران پژوهشی که کاملاً مرتبط با موضوع پژوهش باشد، صورت نگرفته می باشد و پژوهش‌هایی که انجام شده می باشد، یا ارتباط اطمینان بیش از حد مدیریت را با دیگر عوامل سنجیده‌اند و در این پژوهش‌ها برای اندازه‌گیری اطمینان بیش از حد مدیریت از معیارهای متفاوت‌تری بهره گیری شده می باشد. به‌عنوان مثال، رامشه و ملانظری (1393) اطمینان بیش از حد مدیریت و محافظه‌کاری را مطالعه کردند و برای اندازه‌گیری اطمینان بیش از حد مدیریت از دو سنجه مبتنی بر تصمیم‌های سرمایه‌گذاری بهره گیری کردند و یا در بعضی از پژوهش‌ها، اطمینان بیش از حد سرمایه‌گذاران و نه مدیریت سنجیده شده می باشد. از قبیل اسلامی بیدگلی و طهرانی (1389) که درجه اطمینان بیش‌ از حد سرمایه‌گذاران را با معیارهای تخمین نادرست دقت اطلاعات، اثر بهتر از متوسط و توهم کنترل سنجیده‌اند. از این رو، در این پژوهش از چهار شاخص اندازه‌گیری فعالیت‌های تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در سطح شرکت که در پژوهش‌های خارجی با اطمینان بیش‌ از حد مدیریت ارتباط داشته‌اند، بهره گیری شده می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  • تبیین دیدگاه مدیران و سرمایه‌گذاران نسبت به اطمینان بیش از حد مدیریت در بورس اوراق بهادار تهران
  • مطالعه تأثیر اطمینان بیش‌ از حد مدیریت در ارتباط با دیگر عوامل تأثیرگذار بر سیاست تقسیم سود
  • تأثیر اطمینان بیش‌ از حد مدیریت بر ارتباط بین سیاست تقسیم سود و فرصت‌های رشد شرکت
  • واکنش قیمت سهام به اعلان خبر افزایش سود سهام به‌وسیله مدیریت دارای اطمینان بیش‌ از حد

  • دیدگاهتان را بنویسید