قسمتی از متن پایان نامه :

از زمان آقای کینز این تئوری اقتصادی شناخته شده بود که مدیریت از مالکیت جدا می باشد. در سال 1963  آقای سولومون به‌عنوان یک اقتصاددان قدیمی اعلام نمود که مدیران شرکت‌ها بایستی مورد مراقبت قرار گیرند. او توضیح می دهد که تئوری اقتصادی کلاسیک از زمان آقای آدام اسمیت هدف اولیه ایجاد ثروت ملی با حداکثر کردن سود می باشد و زمانی که مالکیت انحصاری جایگزین مدیریت حاضر گردد، با این هدف انتخابی دارایی ،حجم و ساختار مالی شرکت مهم به نظر می‌رسد. سولومون توضیح می‌دهد وقتی که حداکثر کردن سود هدف نباشد، مدیریت به صورت شخص امین خدمت می کند اما نه فقط برای مالکان، بلکه برای همه افراد و همه بخش‌هایی که با شرکت سرو کار دارند شامل کارکنان، مشتریان، فروشندگان، اعتبار دهندگان، دولت مردان، مردم عادی و حتی برای خودشان. در این وضعیت ایدئولوژی حداکثر کردن سود، غیر واقعی می باشد، در این حالت مجموعه‌ای از اهداف شامل ارائه خدمات بهتر، زندگی طولانی‌تر، رضایت شخصی و سود منطقی وجود خواهد داشت. البته این به آن معنی نیست که سود حداکثر نخواهد گردید بلکه در دراز مدت سود در بخش‌های مختلف به صورت رضایتمندانه حداکثر می گردد. این نظریه تصریح دارد که در یک مجموعه‌ی شرکت ها، مدیریت می‌تواند به اهداف دیگر به‌عنوان مقدمه زندگی طولانی‌تر برای شرکت بیاندیشد.( کامورنون[1] ، 1990 ، 58)

البته قبل از به وجود آمدن شرکت های بزرگ، مدیر – مالک مجبور بود توجه بیشتری به کارکنان، مشتریان و فروشندگان داشته باشد اما زمانی که مدیر از مالک جدا گردید توجه کمتری مورد نیاز می باشد. در نظریه ایده‌آل جهانی آدام اسمیت که مالک جانشین کارگران می شوند (اتحادیه‌ها دیگر قدرتی نیستند) مشتریان دیگر با حجم وسیعی از انتخاب ها برای خریدهای مورد نیاز خویش مواجه نیستند و کانال‌های تلویزیونی با تبلیغات مد روز در هر زمان انتخاب را پیچیده‌تر نمی‌کنند، بلکه در آن حالت مردم عادی روی اصول اقدام می‌کنند و عبارت «اجازه دهید خریدار مطالعه کند» حاکم می گردد.
با ایجاد شرکت‌های جدید تجاری هم مدیریت و هم اهداف آن شرکت ها به وسیله مدیران امین رقم  خورده می گردد. طولانی شدن عمر شرکت به توانایی مدیریت شرکت و رضایت یک طیف وسیع از بخش‌ شرکت مرتبط می‌باشد. در میان این گروه صاحبان سهام محدود نبوده بلکه طیف وسیعی از مدیران و کارکنان شرکت به‌عنوان مالکان جدید شرکت شناخته می شوند.
کارشناسان مالی این تئوری را مطرح کردند که حداکثر کردن ثروت این گروه منحصراً وابسته به مدیران مالی می باشد، حتی اعتبار دهندگان به مالکان وابسته هستند و اهمیت زیادی برای اقلام بدهی به‌عنوان یک موضوع مهم در تجارت قائل هستند و در قرار دادهای مالی با چشم و گوش باز اقدام خواهند نمود. همچنین برای طولانی کردن عمر شرکت مدیران بایستی رضایت کارکنان، مشتریان و فروشندگان را جلب نمایند. مزیت اتحادیه‌های کارگری این می باشد که مدیران را در آغاز مجبور به توجه بیشتر به کارگران می کند و و با گذشت زمان سرمایه‌گذاران نیاز به افزایش و رشد تولید در شرکت دارند. در جایی که اتحادیه‌های کارگری قوی هستند انعطاف‌پذیری در مورد دستمزدها کاهش پیدا می کند و توان مدیریت به کنترل این پیچیدگی‌ها سنجیده می گردد.
عملیات شبیه جرم به انجام کارهای ناصحیح به این پیچیدگی‌ها می‌افزاید. در این وضعیت رقابت‌ها افزایش می‌یابد ، برنامه‌های بازاریابی پیشرفت می کند و تغییرات مارک‌های تجاری و اطلاعات تکنولوژی دائماً ایجاد می گردد. با یک نسل دید از مصرف کننده مواجه خواهیم بود و اشخاص سریعتر شکل می‌گیرند و بی‌ثبات می شوند و جلب رضایت این گروه برای مدیران معضلات بیشتری دارد.در نهایت وابستگی به عرضه کننده بیشتر می گردد. در وضعیت رقابتی شرکت‌های بزرگ به دقت جلوی عرضه‌های کوتاه‌مدت به دلیل هزینه زمان توقف تولید را می‌گیرند.
بخش دیگری که مدیریت بایستی توجه کند اینکه دولت به گونه همزمان مشکلاتی را برای مدیریت ایجاد می کند در زمان طولانی عمر شرکت، مدیریت بایستی به مالیات زیاد، انجمن‌های مسئله‌آفرین و بدهی های احتمالی توجه بیشتری داشته باشد. البته دولت نسبت به سهامداران وارد اقدام می گردد، به هر حال از این نظر قدرت دولت دو برابر می گردد و عملیات تحت عنوان قانون، فشار را روی مدیریت و قدرت کنترل عملیات شرکت وارد می کند و دولت به عنوان مالک درصد بالایی از سود را انتظار دارد. اثبات قدرت دولت شامل اعمال قانون مالیاتی، تحمیل تأثیر کنترلی و عملیات غیر انحصارگرایانه می باشد. در نهایت عدم کنترل مدیریت می‌تواند شرکت را به طرف ورشکستگی هدایت کند.(رهنمای روپشتی،و همکاران ،1385  : 485)
 

[1] Kamvernon

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

  • تعیین اثر افزایش سهامداران نهادی بر پیشگیری از درماندگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • تعیین اثر بالا بودن درصد مدیران غیرمؤظف بر پیشگیری از درماندگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
  • تعیین اثر انتخاب نوع حسابرس بر پیشگیری از درماندگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

  • دیدگاهتان را بنویسید